2012. december 23., vasárnap

Karácsony és florentin

Biztosan többen ismeritek az eredetileg Firenzéből származó, ropogós, mandulás florentin süteményt, amibe kerül mindenféle kandírozott jóság meg mandula, és az egészet egy mézes-tejszínes anyag fogja össze, és csokoládéval kenik be az alját. Most karácsonyra ennek az aprósüteményes változatát sütöttem többek között.  Kapott egy finom, vajas-omlós tészta alapot, erre a florentin réteg, és a végeit olvasztott étcsokoládéba mártogattam. Került bele kandírozott narancs-, és lime héj, meg koktélcseresznye, igazán fincsi és mutatós kis ünnepi süti kerekedett belőle és még csak nem is volt macerás...persze, tudjátok, hogy azok nem is igazán a szívem csücskei. :) A recept egy anyukám által régóta őrizgetett-dédelgetett, Nők Lapjából kivágott oldal, nem tudom mikori lehet, de a papírja már enyhén sárgás színezetet szerzett az elmúlt jó pár év alatt. Most megosztom veletek, és egyúttal kívánok minden drága olvasómnak és követőmnek nagyon boldog karácsonyt!


Recept

Tészta:
  • 300 g liszt
  • 1 kávéskanál sütőpor
  • 1 csipet só
  • 180 g vaj
  • 90 g porcukor
  • 1 vaníliás cukor
  • 1 tojás
Florentin réteg:
  • 100 g kandírozott narancshéj
  • 100 g kandírozott lime héj
  • 100 g koktélcseresznye
  • 1,25 dl tejszín
  • 50 g méz
  • 50 g vaj
  • 150 g porcukor
  • 150 g szeletelt mandula
  • 200 g étcsokoládé megolvasztva
A tésztához a hozzávalókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk és folpackba csomagolva fél órára a hűtőbe tesszük pihenni. Jó tanács: mindig várjuk ki a pihentetési időt ezeknél a gyúrt, vajas tésztáknál, mivel csak akkor lesz finom omlósan ropogós, ha a kézmelegtől vissza tud hűlni a vaj a tésztában. És persze kinyújtani is könnyebb lesz. Amíg pihen a tésztagombóc, a florentinhez összeforraljuk a tejszínt, porcukrot, mézet és a vajat, majd belekeverjük a mandulát, és a kandírozott finomságokat és hagyjuk lehűlni. A sütőt előmelegítjük, a tésztát pedig kinyújtjuk lisztezett deszkán, és sütőpapírral bélelt tepsibe emeljük, úgy hogy rátekerjük lazán a sodrófára, a tepsiben pedig kihajtogatjuk. Erre jöhet mandulás réteg, mehet a sütőbe 180 fokra, 30 percre. Ha kész és lehűlt, nagyjából 2x5 cm-es szeletkékre vágjuk és a 2 végét olvasztott csokoládéba mártogatjuk, majd rácsra vagy sütőpapírra sorakoztatva megvárjuk, hogy a csoki teljesen megszáradjon.



2012. december 16., vasárnap

Marcipán és csokoládé mousse

Ami egyébként nálunk Bombi torta. Szívecském szerint, mivel épp olyan fűszeres a tésztája és pikáns lekvárcsík húzódik meg őbenne, majd csokival be van vonva...ez az ő hatalmas kedvence és be kell vallanom töredelmesen, nálam is benne van a top 3-ban. Korábban már írtam róla, a Spongyabob torta is ugyanez volt, amit feltettem régebben, most azonban végre eljutottam oda, hogy a receptet is sikerül megosztanom veletek. Ez a torta amúgy fantasztikus édesség lehet karácsonyra is, és nem is feltétlenül muszáj tortaformára sütni. Ha szelet sütikéket szeretnénk készíteni belőle, akkor olyan 23x23 cm-es négyzet fog belőle kijönni, torta formában pedig szintén a 23 cm-es átmérőjű formát fogja kitölteni. Persze duplázhatjuk az adagot, és akkor nagyobb tortát kapunk. 




Recept:

Tészta:

  • 3 tojás
  • csipetnyi só
  • 9 dkg kristálycukor
  • 1 vaníliás cukor
  • 5 dkg liszt
  • 3 dkg étkezési keményítő
  • 2 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
  • pikáns lekvár a lapok közé (ribizli, meggy, szilva pl.)
Csokoládéhab:
  • 20 dkg magas kakaótartalmú étcsokoládé
  • 3 dl tejszín
Bevonáshoz:
  • 40 dkg marcipán (nyújtható, fehér)
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 2-3 evőkanál semleges ízű olaj
A tésztához a tojásokat szétválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük, a sárgáját meg a cukorral kikeverjük. Összeforgatjuk a kettőt, beleszitáljuk a lisztet, a keményítőt és a fűszert, majd sütőpapírral bélelt formában, előmelegített sütőben 200 fokon 20 perc alatt megsütjük. (tűpróba!) Ha kész, formában hagyjuk kihűlni, majd kettévágjuk és megkenjük a lekvárral, és összeragasztjuk a 2 lapot. A habhoz a csokoládét felolvasztjuk, majd szobahőmérsékletűre hagyjuk hűlni. Ez alatt a tejszínt (itt is erősen ajánlom a Cserpes Sajtműhely valódi tejszínjét, hihetetlenül meg fogja könnyíteni a dolgotokat) kemény habbá verjük és beleforgatjuk az olvasztott csokoládét. A tésztára kenjük egyenletesen és fél órára hűtőszekrénybe tesszük, hogy kellően megdermedjen. Ezután bevonjuk marcipánnal: a marcipánmasszát porcukrozott felületen kinyújtjuk a torta méretére és beborítjuk vele a tortát. Erre jöhet a csokoládébevonat: a csokit megolvasztjuk és 2-3 evőkanál olajat adunk hozzá, így nem fog roppanósan töredezősre kötni és sokkal egyszerűbben és szebben fogjátok tudni szeletelni majd. Hűtsük tovább egy fél órát még legalább, és lehet neki esni. Mennyei összhangot alkot a pikáns, fűszeres alap, rajta a picikét kesernyés étcsokoládé hab és az édes marcipán. Igazán ünnepi;)

2012. december 4., kedd

Puncstorta, mindenki örök kedvence

Legalábbis nálunk...de legfőbb kedvelője az apukám, akinek a szülinapjára eme példány készült. És puncstorta terén nagyon finnyásak vagyunk ám. A tölteléknek nagyon szaftosnak és ízletesnek kell lennie, a bevonat pedig nem lehet más, mint fondán (itt nem a nyújtható változatra gondolok, hanem a hagyományos puncstorta mázra). Rengeteget kísérleteztem már, mire megkaptuk a tökéletes állagú, ízű és bevonatú süteményt. Készítettem már rá én magam is saját kezűleg főzött bevonatot, nem mondom, hogy gyermekjáték, de megérte. Nem lett tökéletesen sima, még gyakorolnom kell, de elengedhetetlen kelléke ennek a tortának. Szerintem. Mert a krémes bevonatú puncstortától a falra mászok...Mostanra viszont beszereztem ipari kiszerelésű vödrös fondánt, amit csak meg kell melegíteni, pici vizet hozzáadni és színezni és rögtön önthetjük a tortára. Ha ilyenetek nincs, megosztok veletek egy kiváló írást, amely alapján én is el szoktam készíteni, ha nincs itthon kész mázam.


Torta recept:


  • 10 tojás
  • 45 deka porcukor
  • 25 deka liszt
  • 1 vaníliás cukor
  • 1 deci rum vagy aroma
  • fél citrom leve
  • tetszőleges gyümölcslekvár, én málnát és barackot szoktam használni
  • opcionálisan csokidarabok vagy rumosmeggy
  • 20 deka cukorból főzött szirup (2 deci vízzel felforraljuk)
A tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjét kemény habbá verjük, a sárgáját pedig kikeverjük a porcukorral, vaníliás cukorral, lazán összeforgatjuk, hozzászitáljuk a lisztet és a masszát simára keverjük. A tészta felét sütőpapírral bélelt 26 vagy 28 centis kapcsos tortaformában megsütjük. A másik felét egy sütőpapírral bélelt lapos tepsiben sütjük meg. Előmelegített sütőben nagyjából 40 perc alatt sül meg, ha egyszerre, légkeverésre betesszük a 2 tésztát (tűpróba!!!). A lapos tepsiben sütött piskótából készítjük a tölteléket: ha kihűlt, darabokra tördeljük, vágjuk, csipkedjük, leöntjük a sziruppal, a rummal, a citrom levével és annyi gyümölcslekvárt kanalazunk rá, hogy kellően összeálljon és szaftos tölteléket kapjunk. Pár csepp piros ételfestékkel meg is színezhetjük, hogy szép vöröses-bordós színt kapjunk ;) Aki szereti, dobálhat még bele csokidarabokat vagy pár szem rumosmeggyet. Ha a tortaformában kihűlt a piskóta, kettévágjuk és mindkét lapot megkenjük gyümölcslekvárral, visszarakjuk a formába, beletöltjük a tölteléket és ráhelyezzük a felső lapot, erre egy lap sütőpapírt, majd nehezéket teszünk a tetejére, amivel legalább 30 percen át préseljük. Ha ez megvan, és van kész fondánunk, nagyon örülünk és elkészítjük az útmutató szerint, majd a tortára öntjük, de vigyázzunk, nagyon hamar elkezd majd szilárdulni, és nem nagyon tudjuk majd kenegetni! Mindig a közepére öntsük legelőször, majd a széleket igazítsuk ki. Ha nincs mázunk, járjunk el a következők szerint:

Fondánbevonat:

A leggyakoribb és a legfinomabb bevonási eljárás, de elkészítése igen nagy figyelmet, ügyességet, gyakorlatot kíván. Ezért az alábbiakban részletesen leírom a fondánkészítés minden részletét. Egy torta bevonásához 25 - 30 dkg kocka- vagy kristálycukrot teljesen hibátlan literes lábasba teszünk, hozzáöntünk 1 dl vizet, pár csepp ecetet. Előbb a tűzhely szélén addig keverjük, amíg a cukor teljesen felolvad. A lábas szélére ragadt cukorszemcséket vizes ruhával vagy vizes kézzel jól letörölgetjük, és erős tűzre forrni tesszük. Forrás közben - ami pillanatig se szűnjön meg - már nem szabad keverni. A legfontosabb tudnivaló, hogy meddig főzzük a szirupot. A szirup eleinte habosan fő és gyorsan szétpattanó buborékokat vet. Ahogy sűrűsödik, a buborékok nagyobbak, hólyagosak lesznek és nem pattannak szét a felszínen. Néhány perc után egy kanállal kiveszünk a szirupból és tányérba öntött kevés hideg vízbe cseppentjük. Ha a szirup a vízben sűrű oldat marad, vagyis összeáll, golyót formál, az edényt a tűzről levesszük, s a szirup tetejét pár csepp vízzel meglocsoljuk.
Következik a kavarás, ezt kétféleképpen végezhetjük:
1. Márványlapra öntjük és csak addig hűtjük, amíg a teteje, széle bőrösödni kezd. Most egy széles nagy késsel addig dolgozzuk, kavaró mozdulatokkal, amíg a tömeg kifehéredik, már nem nyúlik, hanem törni kezd és a csillogó színe eltűnik, matt fényűre változik.
2. Ha nincs márványlapunk, a lábasban kavarjuk ki. A tűzről a lábast levéve, hideg vízbe vagy jég közé állítjuk, és egész langyosra hűtjük, amíg a teteje bebőrösödik. ( Ha a tetején kristályszemek képződnek, a fondánunk nem lesz sima.) Most egy fakanál nyelével addig keverjük, amíg kifehéredik, gyengén törni kezd, mint előbb láttuk, nem nyúlik, és a fénye is megváltozik. Ha a tömeg túl keményre sikerül és nem keverhető, kevés vízzel locsoljuk.
Ha azonnal nem használjuk fel a fondánt, vizes ruhát vagy nedves celofánt teszünk a tetejére, hogy meg ne száradjon. Üveg vagy porcelánedényben több napig is eltartható.

Színesítés:
A fondán bevonás előtt színesíthetjük és ízesíthetjük pár csepp citromlével, 1 kanál rummal, sötétre pirított karamellsziruppal, kevés vízzel feloldott kakaóval ( egy tortához 2 dkg), 1 - 2 kanál erős feketekávéval, barnára pirított cukorral. Ilyenkor nagyon vigyázzunk, nehogy túl higítsuk, mert a fondán nem fog megszáradni a tortán. Színesíthetjük még piros vagy bármilyen ételfestékkel. .

Eljárás a bevonásnál:

A fondánt nyeles edénybe tesszük ( ebben főhet is ) és gőz fölött lassan melegítve addig keverjük, amíg olvadni nem kezd, de csak egészen langyos, testmeleg legyen, és olyan sürű, hogy a kanalat bevonja. Ha túl sűrű, pár csepp vízzel locsolhatjuk is, de utána keverjük jól el. Az olvasztáskor adhatunk hozzá egy kávéskanálnyi tojásfehérjét is, ettől fényesebb lesz. Mielőtt a tortára öntjük, belekeverünk 2 dkg vajat és egy kanál rumot, ettől a fondán puha marad. Most az egész anyagot egyszerre a torta közepére öntjük, széles késsel 1 - 2 mozdulattal elkenjük, hogy a szélekre is egyenletesen lecsurogjon. A széleit, ahol nincs bevonva, késsel igazíthatjuk, de a tetejéhez már nem nyúlhatunk, mert azonnal szárad.
A szépen sikerült fondánbevonatot nem is kell díszíteni.
Bevonás előtt a tortát vékonyan áthúzhatjuk higított lekvárral Ettől a fondán jobban tapad és szebb fényt kap

A kelbimbó jó!

Imádom a zöldséges ételeket...főleg, amelyik úgy kezdődik, hogy süssük meg a zöldségeket. Ez a recept már nagyon régen megragadta a fantáziámat, többször is elkészítettem már, és annyira izgalmas, hogy minden alkalommal valahogy máshogy sikeredik az íze. Imádom ezeket a pikáns, egzotikus ízeket. A kelbimbó édeskésre karamellizálódik a sütőben, nyakon öntve az aromás, picit csípős öntettel, fenomenális találmány! A recept eredetijét Mautner Zsófinál találtam a Chili&Vanília blogon (http://chiliesvanilia.blogspot.hu/), őt egy New York-i vietnámi stílusú fúziós étterem (Momofuku) kelbimbója ihletett meg, engem meg ő. Az én változatom következik;)




Recept:



  • ½ kg kelbimbó
  • olívaolaj
  • 4 evőkanál halszósz
  • 2 evőkanál szójaszósz
  • 3evőkanál szezámolaj
  • 6 evőkanál víz
  • 1evőkanál barnacukor, vagy méz, vagy nálam most édesítőszer
  • Fél zöldcitrom leve
  • 1 gerezd fokhagyma, lereszelve
  • egy kis darab friss gyömbér, lereszelve (ha nincs kéznél friss, használhatunk őröltet is)
  • fél mokkáskanál szárított chilipor, ha bátrak vagyunk, használhatunk friss, aprított chilipaprikát is
  • Pirított szezámmag, vagy fenyőmag a tetejére
  • 1-2 szál újhagyma
A sütőt melegítsük elő 220 fokra.
A kelbimbót pucoljuk meg, vágjuk félbe, ha nagyok, akkor negyedekbe, és forgassuk össze 1 evőkanálnyi olívaolajjal és borítsuk sütőpapírral bélelt tepsibe és forgassuk úgy a kis zöldségeket, hogy a vágott felük legyen lefelé, így finoman megkaramellizálódik majd a vágott felület és ropogósra sül. Nagyjából 20-30 perc kell neki, amíg megpuhul és megpirul, addig elkészítjük az öntetet: a hozzávalókat jól kutyuljuk össze. Ha megsült a kelbimbó, még melegen forgassuk össze az öntettel, szórjuk meg pirított fenyőmaggal vagy szezámmaggal és vékonyra karikázott újhagymával és én még nagyon szeretem meglocsolni a végén egy kis krémes, natúr joghurttal. Mennyei önmagában is vagy grillezett csirkemell mellé.


2012. november 19., hétfő

Mama karácsonyi csokija

Sokat gondolkoztam, megosszam-e veletek ezt a kis családi receptet, vagy maradjon örökre ez a mi kis kincsünk, de úgy döntöttem írok róla. Remélem ezt a kedvenc unokatesóim sem bánják, akikkel együtt ez a falat omlós csoki a gyerekkorunkat jelenti, és a rengeteg mamánál együtt töltött időt meg mindenféle gaztettet, amiket elkövettünk. Most, hogy hosszú idő után újra megfőztem ezt a csokit, előtört a tengernyi emlék. Szerencsésnek érzem magam, hogy ilyen unokatesókkal nőttem fel, akikkel örökre szól a barátságunk is, rengetegszer jut eszembe, mennyire szuper volt együtt...De felnőttünk, és azóta kedvenc unokanővérkéimnek is picikéik születtek, akik remélem legalább annyira jó barátok és unokatesók lesznek, mint amilyenek mi voltunk/vagyunk! ;) 
És akkor kanyarodjunk vissza a recepthez: 


Hozzávalók:

  • 1/4kg tejpor,
  •  7dkg cukrozatlan kakaópor, 
  • 1 vaníliás cukor,

1/2 kg cukorból és 2 dl vízből szirupot főzünk: forrástól számítva pontosan 10 percet főzzük, majd felolvasztunk benne 10 dkg vajat (szigorúan vajat, nem margarint). Ha elolvadt, apránként hozzákeverjük a tejport, kakaóport és a vaníliás cukrot és közben folyamatosan keverjük, hogy csomómentes legyen. Legjobb, ha kétemberes a dolog, nekem mindig apukám segít beleszórni, én meg közben keverem, mert a végén olyan sűrű massza lesz, hogy bizony kemény izommunka elkeverni :) Ha simára kevertük, mehet egy sütőpapírral bélelt tepsibe, hagyjuk megszilárdulni és fel lehet kockázni. Nem kell kétségbeesni, ha nem szilárdul meg azonnal, nálam előfordul, hogy akár 1-2 nap is kell neki, mire vágható állapotot ér el. Akkor felkockázzuk, és lehet falni. A nagymamám mindig formákba öntötte, úgy hogy kibélelte csomagolóval a formát, beletömködte a csokit, majd mikor megszilárdult, szalagot kötött rá, és felakasztotta a karácsonyfára :) Mi pedig lelopkodtuk...Nem lesz olyan sima, mint a bolti csokoládék, de omlós és sokkal-sokkal finomabb :)


2012. november 18., vasárnap

Tarte Tatin, avagy borított almatorta

Az úgy történt, hogy rengeteg megmaradt alma halmozódott fel a konyhánkban az utóbbi pár hét alatt. Délelőtt pedig azon morfondíroztunk, mi legyen a desszert, ránéztünk az almákra és egyértelmű volt: tarte tatin! Rémségesen egyszerű és gyors, ha az embernek jó receptje van hozzá, bomba siker, elrontani nem lehet. Ez a recept már régóta vár a megvalósításra a kis elektronikus recepttáramban, már réges-rég elmentettem magamnak, csak valahogy sosem került rá sor, hogy megsüssem, nem is értem miért...Mindegy is, egy a lényeg, hogy a recept eredeti francia recept, és úgy ahogy van, isteni! 


Recept:

Tészta:
  • 150 g liszt 
  • 1,5 evőkanál cukor
  • 1 mokkáskanál só
  • 75 g hideg vaj
  • 2 evőkanlál olaj
  • 3-evőkanál hideg víz
Töltelék:

  • 1,5 kg alma
  • 75 g vaj
  • 180 g cukor
  • pár csepp citromlé
A tésztához az összetevőkből gyorsan gombócot gyúrok, és folpackba csomagolva fél órára a hűtőbe teszem pihenni. Előmelegítem a sütőt 200 fokra. Közben elkészítem az almatölteléket: meghámozom, kimagozom az almákat és negyedekre vágom. A vajat egy nagyméretű serpenyőben felolvasztom, beleszórom a cukrot és világosbarnára karamellizálom, majd mehet bele az alma, addig párolom, amíg elfő a leve. Ha ez megvan, előveszek egy 26/28 cm-es tortaformát (ne kapcsosat, mert annak az alján ki fog folyni a karamell) beleöntöm az almát, a tetejére pedig kinyújtom a tésztát és beborítom vele. Mehet a sütőbe, 30 perc alatt ropogósra és végtelenül omlósra sül. Friss tejszínből vert habbal, vagy 1-2 gombóc vaníliafagyival tálaljuk, isteni.


2012. november 10., szombat

Lime és meringue

Ezredszer is elmondom, hogy mennyire imádom a Zila tortaformáim, nem bírok velük betelni. Legeslegfőképp azért, mert olyan baromi egyszerűen és gyorsan lehet vele mennyei és mutatós finomságokat készíteni. A mostanit a szüleim viszik magukkal egy baráti vacsorára, remélem sikere lesz ott is. :)
A receptet egyébként a Zila tortaforma hivatalos weboldalán találtam. (Nem, még mindig nem fizetnek nekem azért, hogy reklámozzam, ez csak szimplán szerelem a részemről)



Hozzávalók:
  • 200 g vaj,
  • 180 g porcukor,
  • 300 g liszt átszitálva,
  • 4 egész tojás,
  • 1 csomag vaníliás cukor,
  • 2 lime reszelt héja
A töltelékhez:
  • 250 g mascarpone,
  • 1 lime leve,
  • 2 csomag vaníliás cukor (+kevéske porcukor, ízlés szerint)
A meringue-hoz:
  • 4 tojásfehérje,
  • 2 csomag habfixáló,
  • 4 ek cukor
1. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tészta hozzávalóit szép simára keverjük, majd megtöltjük vele a tortaformát úgy, hogy kb egy ujjnyi hely maradjon a forma tetejéig. 45 perc alatt megsütjük. Normál tortaformában is megsüthetjük persze, akkor a krém 2 tortalap közé kerül majd.
2. Amíg hűlt a torta, elkészítettem a tölteléket: a mascarponét kikevertem a lime levével és a vaníliás cukorral, majd megtöltöttem vele a lyukakat.
3. A sütőt felfűtöttem 230 fokra. A meringue-hoz a tojásfehérjéket habosra vertem a cukorral és a habfixálóval, majd habzsákba töltöttem. Csillag lyukú fejjel szép íveket nyomtam a tortára szeletenként és pár perce betoltam a sütőbe, amíg a hab felszíne picikét megbarnult.

2012. november 4., vasárnap

Égetnivaló

Mivel a héten halloween volt, és mi azt jól meg is szoktuk ünnepelni mindenféle rémisztőbbnél rémisztőbb jelmezes mulatságokkal, magától értetődő volt, hogy készülnie kell a konyhámban valami tökös finomságnak is. Hát így esett a választás a tökös pitére, amely még egy kis fondorlattal lett megspékelve: karamellréteget égettem a tetejére konyhai fáklyával, avagy ahogy pár napja láttam: van, aki zsebsárkánynak nevezi :) Az egész pite így tökéletes, a roppanós karamellréteggel, a puha tökkrémmel és a fűszeres tésztával együtt, tökéletes összhang.





Recept:


Tészta:
  • 22 dkg liszt
  • 10 dkg hideg vaj
  • 8 dkg cukor
  • 1 tojás
  • 1 kávéskanál mézeskalács fűszerkeverék

Töltelék:
  • 50 dkg sütőtökpüré
  • 4 tojás
  • 10 dkg cukor
  • 1 kávéskanál frissen reszelt gyömbér (szárított is megfelelő, ha nincs kéznél friss)
  • 3 evőkanál tejszín

A sütőtököt először is felszeleteljük, kimagozzuk és a sütőbe tesszük sülni. Ha megsült, ebből mérjük majd ki a tölteléknek valót.
A tésztához a lisztet a vajjal, cukorral, tojással és a fűszerrel késes keverőbe dobjuk (vagy kézzel gyorsan összegyúrjuk) amíg kis tésztalabdát nem kapunk. Ezt betesszük a hűtőszekrénybe lefóliázva és egy órát pihentetjük, hogy a vaj vissza tudjon hűlni, ettől lesz majd ropogós és omlós. Addig a tölteléket elkészítjük: minden hozzávalót egy laza mozdulattal zuttyantsuk egy keverőtálba és robotgéppel keverjük simára. Ha a tészta lehűlt, kinyújtjuk és egy 24-25 cm-es, kivajazott piteformát vagy tortaformát kibélelünk vele. 190 fokon elősütjük úgy 15 percig, majd mehet rá a töltelék, ezzel süssük tovább 180 fokon 45-50 percet, amíg már nem folyik a közepe, picit rázogassuk meg, rögtön látni fogjuk. Ha még remegős, az nem baj, kihűlve meg fog szilárdulni. 



Ha az egész pitét elfogyasztjátok egyszerre, akkor érdemes az egész pitét karamellizálni, én most csak szeletenként égettem, mivel a pitéből maradt másnapra is, és a karamellréteg akkor finom és ropogós, ha frissen készítjük. Úgy a legjobb, ha rétegenként égetünk: vékony réteg kristálycukrot szórunk a sütemény tetejére, azt páncélosra karamellizáljuk, aztán még egy réteg cukorszórás, azt is megkaramellizáljuk, majd még egy réteggel megismételjük ugyanezt. Érvényes ez a creme brulée készítésekor is, minimum 3 réteg cukrot karamellizáljunk a desszertünkre, akkor lesz finoman roppanós és megfelelő vastagságú. S hogy mivel követtem el mindezt? Az öcsémtől kapott kedvenc pink színű szakácsfáklyámmal.:)

2012. október 20., szombat

Lisztmentes csokitorta

Sokszor készítettem már ezt a csokitortát, mert gyors, egyszerű, omlós, lágyan olvadós a belseje és RENGETEG CSOKI van benne. Nem vicc, már-már félelmetes...Ez alkalommal rendelésre készült 2 emeletnyi mennyiségben, tömény élvezet. Tényleg félelmetes, hogy majd' 1 kg csokoládéból készült...mennyei, imádom. És ami a legszebb, hogy egyáltalán nem tartalmaz lisztet, borzasztóan egyszerű, nem lehet elrontani, kezdők is bátran kipróbálhatják, biztos a siker!


Recept:

  • 3 tábla (30 deka) étcsokoládé  
  • 15 deka vaj, 
  • 2 evőkanál tejszín, 
  • 5 tojás, 
  • 20 deka cukor, 
  • 1 vaníliás cukor, 
  • 1 csipet só,
  • 1 ek kakaó, 
  • 10 deka darált mandula
Először is felolvasztjuk a csokit a tejszínnel és a vajjal, majd a tojásokat a cukorral habosra keverjük. Beleöntjük a csokimasszát, a kakaóport, a pici sót és a darált mandulát és alaposan elkeverjük. Sütőpapírral bélelt tortaformában 150 fokon 45-50 perc alatt megsütjük. Nem kell megijedni, ha a beleszúrt tű még mindig ragacsos, a közepe ilyen lágyan olvadós marad. Ha kihűlt, a tetejét megkenjük 10 deka étcsokiból, 5 deka vajból és löttyintésnyi rumból (elhagyható) összeolvasztott mázzal, ezután pedig teljesen lehűtjük, legjobb, ha egy éjszakát tud állni, de 4-5 óra is elég neki végszükségből, ha nem bírunk várni :) Ez a mennyiség 1 tortányira elegendő, a képen a nagyobbik torta mennyisége jön ki belőle. A 2 tortára dupla adagot készítettem.




2012. október 12., péntek

Amaréna cseresznyés banánkenyér

Ha villámédességet szeretnél hiperegyszerűen, ez a recept neked íródott. És a tetejébe még különleges és mennyei is. Kezdő házi istennőknek is melegen ajánlom, nem lehet elrontani, viszont annál nagyobbat lehet vele domborítani.;) Valami lélekmelengető finomságra vágytam így péntek este, olyanra, ami simogatóan puha, langyos, és egy bögre teával be lehet vele kucorodni egy jó kis film elé...azt hiszem sikerült. És az illat, ami sütés közben belengi a lakást...mintha csodaországban lennénk.:)




Recept:


  • 100 g amaréna cseresznye/meggy
  • 175 g liszt
  • 2 teáskanál sütőpor
  • fél teáskanál szódabikarbóna
  • csipet só
  • 125 g olvasztott, de már kihűlt vaj
  • 150 g cukor
  • 2 nagy tojás
  • 4 kisebb darab érett banán péppé összetörve
  • 60 g aprított mandula
  • 1 teáskanál vanília kivonat
Az amaréna cseresznyét lecsepegtetjük és félbevagdaljuk a gyümölcsöket. A vajat a cukorral, tojásokkal és banánnal simára keverjük, mehet hozzá a többi száraz hozzávaló és a vanília. Vegyünk elő egy hosszúkás sütőformát vagy őzgerinc formát, vajazzuk és lisztezzük ki, mehet bele a tészta, előmelegített sütőben 180 fokon süssük 1-1 és negyed órát (tűpróba!!!) Formában hagyjuk kihűlni. Ja, és az amaréna levét nehogy kiöntsétek! Isteni lesz meglocsolni vele a süteményt. Egyébként, ha nincs otthon amaréna cseresznye, lehet helyette rumba áztatott mazsolát, vagy esetleg lecsepegtetett cseresznye befőttet használni. 

2012. október 11., csütörtök

A creme brulée lehet gyors is

Van egy szupergyors és igen egyszerű kis creme brulée receptem, tudom, igen, az eredetit hosszan sütőben kell vízbe állítva "sütni", stb...De ha nekem eszembe jut, hogy creme brulée-t akarok enni, akkor nincs idegzetem hosszasan a sütővel szórakozni, azonnal akarom.:) Persze nem mondom, hogy az eredeti recept rossz, isteni az is, de ez egy sokkal egyszerűbb és gyorsabb változat, és mint minden ilyet, ezt is ki mástól, mint Nigellá-tól lestem.;) Ami viszont tutira kelleni fog majd hozzá, az a lángszórópisztoly, avagy konyhai fáklya. Én a tesókámtól kaptam egy gyönyörűséges pink színűt a szülinapomra, miután az első megadta magát. Egyébiránt láttam már Stahl Juditot a férje barkács lángszórójával is karamellizálni, úgyhogy azzal is tökéletesen megoldható a feladat.






Recept:


  • 6 dl tejszín
  • 1 vaníliarúd
  • 8 tojássárgája (a megmaradt fehérjékből mindig habcsókot készítek;)
  • 3 evőkanál porcukor
  • kb. 6 evőkanál barna cukor a pohárkák tetejére
Ez a mennyiség 6 szuffléformára vagy egy kb. 20 cm átmérőjű tálra lesz elegendő. Kezdjük azzal, hogy a szufflétálkákat vagy az edényünket tegyük mélyhűtőbe.
 Tegyük a tejszínt a vaníliarúddal és a kikapart belsejével egy edénybe és kezdjük melegíteni, míg éppen nem forr, közben a tojássárgáját cukorral verjük habosra, majd óvatosan kezdjük el belecsorgatni a tejszínt. Keverjük simára és közepes lángon sűrítsük be, folyamatosan kevergetve kézi habverővel. Ha besűrűsödött, elő a mélyhűtőből a tálkákkal, osszuk el benne a krémet és hűtsük le teljesen, dermedésig. Tálaláskor minden edényke tetejére kb 1 evőkanál barna cukrot szórjunk és a lángszóróval karamellizáljuk, míg roppanós, kemény, barna páncélréteg keletkezik a krém tetején. Mennyei, amikor először a kanalat belemerítjük, felreped a karamellréteg és megízleljük a simogatóan selymes vaníliakrémet, közben ropogtatjuk a karamelldarabkákat...
Ez a recept egy alaprecept, fűszerezhetjük bátran saját ízlésünk szerint szerecsendióval, kardamommal, csipet fahéjjal, levendulával, narancshéjjal, stb... a lehetőségek száma végtelen, én a legutóbb tojáslikőrös-szerecsendiós kompozícót készítettem.

2012. október 6., szombat

Ringlóból is jó a morzsás

Az elmúlt pár hétben nagyon rá voltam állva a szilvás finomságokra, szeretek ilyenkor szilvás dolgokat sütni-főzni és nem utolsósorban anyukám házilag eltett szilvalekvárját is imádom.:) Egy szó, mint száz, a lila gyümölcs isteni ajándék ilyenkor ősszel, és én imádok pitéket készíteni, omlós, gyúrt tésztával, bármilyen gyümölccsel megtöltve, ráccsal, ropogós morzsával vagy marcipánnal a tetején. Végtelenségig lehet variálni és az eredmény hívogatóan lélekmelengető és rusztikusan házias. Kell ennél több? A recept nagyon egyszerű és gyors, biztosan sokan készítettek már gyúrt, vajas tésztát, semmi ördöngősség nincs benne, mennyiségre egy normél méretű tepsi is kijönne belőle szerintem, de én kerek piteformában sütöttem, így maradt némi tészta- és morzsafeleslegem, amit bevágtam a fagyasztóba, jó lesz ínségesebb időkben hamar előkapni, még egy kisméretű, kétszemélyes pite kijön majd belőle.;)
Mivel szilvát nem kaptam a héten, ezért ringlóval helyettesítettem, tökéletes:)

Recept:

Tészta

  • 40 dkg liszt
  •  1 kiskanál sütőpor
  • 8 dkg cukor
  • 1 tojás 
  • 15 dkg hideg vaj kisebb darabokra vágva 
  • 0,5 dl hideg tej
A hozzávalókat összegyúrjuk, fél órára hűtöszekrénybe tesszük fóliába csomagolva.
Addig a szilvát/ringlót megmossuk, kimagozzuk, felszeleteljük.

Töltelék



  • 1 kg szilva, 
  • 1 csomag vaníliás cukor, 
  • 1 kiskanál őrölt fahéj, 
  • 10 dkg barna cukor
Ha a tészta eleget pihent, kinyújtjuk lisztezett deszkán, kivajazott-lisztezett piteformába vagy tepsibe tesszük, bele a felszeletelt gyümölcsöt, azt megszórjuk a cukorral és fahéjjal. Tetejére a következő hozzávalókból morzsát készítünk:

Morzsa

  • 20 dkg olvasztott, de már kihűlt vaj
  •  15 dkg cukor,
  •  15 dkg liszt, 
  • 10 dkg darált mandula vagy dió
Robotgéppel keverjük morzsás állagúra, az sem baj, ha nem lesz nagyon morzsás, akkor vágjuk be a fagyasztóba kicsit, hogy megdermedjen, máris tudjuk majd a pite tetejére morzsolni, vagy nagy lyukú reszelőn átküldeni. Én még a morzsát is meg szoktam szórni 1 kiskanálnyi fahéjjal. Előmelegített sütőben 180 fokon 40-50 percet sütjük.
Ha kissé kihűlt, akkor kezdjük szeletelni, különben szana-szét fog potyogni.:) Finom házi tejszínhab vagy egy gombóc vaníliafagyi is isteni lehet mellé...


2012. október 1., hétfő

A legendás medvehagymás csiga

Történt a múlt héten, hogy a győri kollégák meglátogattak bennünket itt Mosonmagyaróváron, így drága kollegináimmal egy kis meglepetés finomsággal készültünk számukra, ennek egyik alkotóeleme volt a medvehagymás csiga, mely azóta legendássá vált, köszönhetően a péntek délutánnak.:) Nincs is ebben semmi rendkívüli, hiszen a legtöbb esetben igaz, hogy a legegyszerűbb dolgok a legfinomabbak. Épp ilyen pofonegyszerű dolog ez a gyors harapnivaló is, nálunk a családban imádja mindenki levesek mellé, vagy csak magában vacsorára, esetleg egy kis friss salátával. És jogos a kérdés: honnan szedtem ilyenkor medvehagymát? A válasz: eltettem. Még tavasszal, olívaolajban és fagyasztva is, felaprítva. Ha az idei medvehagyma szezonról lecsúsztatok, mindenképp ajánlom jövőre, hogy ha van rá mód, tegyetek el télire, semmiből sem tart pár csokornyit felaprítani és bedobni a frigóba vagy esetleg kissé besózva, olívaoljaban befőttesüvegben eltenni, hűtőben az is eláll egy egész évig. De nekünk addig nem fog kitartani, már most látom...No, de ha most épp nincs kéznél medvehagyma, remekül működik a recept snidlinggel vagy akár póréhagymával is.



Recept:

  • 1 tekercs leveles tészta
  • 250 g túró
  • 1 tojás
  • 1-2 evőkanál tejföl (hogy kissé krémes legyen a töltelék, de ne legyen túl folyós)
  • 1-2 evőkanál aprított medvehagyma (vagy snidling, póréhagyma)
  • só, bors
A medvehagymát megpároljuk (ha póréval dolgozunk, akkor azt is, a snidlinget nem kell), összekeverjük a túróval, tejföllel, tojással, sózzuk-borsozzuk, megkenjük vele a kitekert leveles tésztát, feltekerjük és felszeleteljük, így helyes kis csigákat kapunk. Előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon aranybarnára sütjük. (nagyjából 10-15 perc) Javaslom rögtön dupla adag készítését, egy úgysem lesz elég.;)

2012. szeptember 23., vasárnap

Padlizsánkrém

Mert imádjuk a padlizsánt...hála az égnek, rajtam kívül még sokan;) Szóval ezt a krémet is pofonegyszerű összedobni és isteni. Én 2 darab padlizsánból szoktam készíteni, először is azzal kezdek, hogy bevágom őket a sütőbe egy sütőlappal bélelt tepsin, és 180 fokon addig sütöm, míg meg nem puhul teljesen (olyan 40-45 perc kb., fakanállal szoktam megnyomkodni, hogy puha-e). Amíg a padlizsánok puhulnak, elkészítjük a krém alapját, egy közepes fej lilahagymát finomra aprítunk, megpirítjuk kevés olívaolajon, majd a végén hozzányomunk 2 gerezd zúzott fokhagymát, picit még ezt is átpirítjuk. Ha a padlizsánok megpuhultak, kiszedjük a sütőből, picit hagyjuk lehűlni, aztán hosszában vágjuk ketté és a héjból emeljük ki a húst, tegyük egy szűrőbe, hogy a víztartalma kicsepegjen, kicsit nyomkodjuk is meg, hogy rásegítsünk. Mehet bele a hagymás keverékbe, én még egy kicsit át szoktam menni rajta botmixerrel, mert krémesen szeretem. Ezután belekanalazunk pár kanál krémes joghurtot (lejobb a görög), én 2 evőkanálnyit szoktam nagyjából, de ez is ízlés dolga, sózzuk, borsozzuk és kész is. Ha esetleg van otthon, nagyon jót tesz neki, ha pár mentalevelet felaprítunk és beleszórunk, és pirított fenyőmaggal is megszórhatjuk. De ezek nélkül is mennyei, nem kell kétségbe esni, ha épp nincs otthon!:) Képet most nem rakok fel, mert nem készítettem, majd jövő hétre tervezem. Addig is jó padlizsánolást!:)

2012. szeptember 16., vasárnap

Bársonyos csokitorta

Az idő hűvösebbre fordulásával az ember egyre inkább sóvárog a lélekmelengető csokoládés sütemények után. Legalábbis én tutira...Ezt a csokitortát, ami tényleg mennyeien bársonyos - a piskótába kerülő tejföl miatt - szintén Nigellától lestem el, pár poszttal korábban már írtam róla, hogy mennyire szeretem a receptjeit, mert végtelenül egyszerűek és mindig bomba sikerem van velük. Csupán pár apró változtatást eszközöltem az elkészítésben, a krémbe kevesebb cukrot és több csokit tettem, mint azt Nigella javasolta és nem bántam meg:) A tészta mennyiségből én 2 darab 23 centis tortaformában sütött lapot készítettem, de lehet, hogy a 26 centist is simán elbírná, egyébként azért ez a kísérletezgetés, mert Nigella a könyvben (Hogyan váljunk házi istennőkké?) minitortákat süt belőle, a tévéműsorban pedig ugyanebből a receptből tortát sütött, de nem emlékeztem mekkora formában. Mindegy is, a végeredmény tökéletes, puha, szaftos, omlós és intenzíven, simogatóan csokoládés torta lett. 

Recept:
Tortalapokhoz:

  • 20 dkg liszt
  • 20 dkg cukor
  • 1 tk sütőpor
  • Fél tk szódabikarbóna
  • Fél tk vaníliakivonat
  • 1,5 dl tejföl
  • 17-18 dkg puha vaj
  • 8 dkg jó minőségű holland kakaópor 
  • 2 tojás
A hozzávalókat mindenféle különös pepecselés nélkül lazán robotgéppel összedolgozzuk. Már ekkor látszik, hogy a végeredmény nemsemmi lesz...(a tészta tömör, fekete és illatos)2 lapot sütünk, egyenként 20-25 perc 180 fokon (tűpróba!)


Krém:

  • 25 dkg étcsoki
  • 10 dkg vaj
  • 1 ek golden szirup vagy cukorszirup
  • 1 tk vaníliakivonat
  • 1 és negyed dl tejföl
  • 30 dkg porcukor (én ennél kevesebbet tettem bele, szerintem a 30 deka nagyon sok, kb. olyan 15-20 deka mehetett bele, de javaslom, kóstoljátok meg inkább!)
A csokit megolvasztjuk, szobahőmérsékletűre hűtjük. A többi hozzávalót robotgéppel elkeverjük, végén mehet hozzá az olvasztott csoki. A krém 2/3-ával megkenjük a lapokat, a többivel pedig kívülről bevonjuk/díszítgetjük (ha van türelmünk).

2012. szeptember 10., hétfő

Anyukám kedvence

Aki követi a blogom, annak már valószínűleg feltűnt, hogy kiváltképp kedvelem - imádom - a görög konyhát. A következő édességet először egy görög ihletésű kerti partira sütöttem az étkezés megkoronázásaként, hát elég jól sikerült, azóta a család kedvence, de legfőképp anyukámé, aki alig várta, hogy hazaérjek a nyaralásból és leadhassa a rendelést egy tepsi "burekóra", ami valójában galaktobureko, azaz görög tejkrémes sütemény :) Pofonegyszerű édességről van szó, mivel kész réteslapból készül, csupán a krémet és a szirupot kell hozzá megfőznünk, mindkettő néhány percet vesz csak igénybe, de kezdjük a legelején. Főzzük meg a krémet: 6 pohár tejet másfél pohár cukorral kezdjünk el melegíteni, közben 1 pohár búzadarát keverjünk el 3 tojással és pár csepp vaníliakivonattal. Aki igazán tradícionális süteményt szeretne, fél pohár rózsavizet még beledönthet, de nekem nem volt itthon, anélkül is tökéletes lett:) Ha a tej már közel forráspontra melegedett, merőkanállal kanalazzunk kevés tejet a grízes masszához, így fokozatosan felmelegítjük, majd az egész tejes-tojásos-grízes masszát öntsük vissza a tejhez és folyamatosan keverve főzzük sűrűre. Majd vegyünk 12 db kész réteslapot, 6-ot kenjünk meg olvasztott vajjal vagy olajjal és fektessük a tepsi aljára. Erre öntsük a krémet, tetejére a többi 6 megkent réteslapot, és még sütés előtt vagdaljuk be úgy, ahogy fel szeretnénk majd szeletelni, így toljuk előmelegített sütőbe, 180 fokon kb. 45 percet sütjük, míg a teteje szép ropogós aranybarnára sül. Közben megfőzzük a szirupot is, ezt még forrón, a sütőből kivett süteményre kell önteni és úgy lehűteni. Szirup: 2 pohár víz, 1 pohár cukor és 1 pohár méz fahéjjal, pár szem szegfűszeggel és egy fél citrom levével felfőzve. Ezzel a sütőből kivett süteményt nyakon öntjük és hagyjuk lehűlni. Vaníliafagyival is isteni.

2012. szeptember 4., kedd

Hétköznapi puccoskodás

Megérdemlünk egy szikrányi luxust hétköznap munka után, ugye egyetértetek velem? Nos, ki kóstolt már szarvasgombát? Igen, jól sejtettétek, ez bizony egy szarvasgombás bejegyzés lesz.:) Na de nem kell itt rögtön a súlyos pénzekért megvásárolt friss gumókra gondolni, amiről én beszélek, az a "hétköznapi" formája, ahogy a cím is jelzi. Kapható ugyanis a szarvasgomba rengetegféle formában, és ráadásul nem is mindig kell messze menni érte, a szarvasgombás olívaolaj például ott mosolyog ránk a Tesco polcáról is pl., ott csücsül a jóféle olívaolajok mellett és még csak nem is kerül vagyonokba. Azt mondom, érdemes kipróbálni. Az ízét nem is firtatnám nagyon, lehetetlenség lenne leírni, annyira jellegzetes. Az emberek vagy imádják, vagy utálják. Én imádom, anyukám még szagától - bocsánat - az illatától is irtózik. Aztán persze kapható mindenféle gombával vegyítve kész tésztaszószként, vagy szeletelve, olívaolajban eltéve, és persze frissen is. Ha van rá lehetőségetek beszerezni, ne habozzatok. Hőgyészen egyébként minden évben rendeznek szarvasgomba napokat, ahol mindenféle finomságot meg lehet kóstolni, ami az ottani, friss gombából készült. No de kanyarodjunk vissza a ma esti kis ínyenckedésünkhöz. Ha kapok finom, lédús, zamatos vilmoskörtét (ez a kedvencem), mindig ezt készítem belőle, pillanatok alatt összedobható, mennyei kényeztetés az ízlelőbimbóinknak. Nem is kell hozzá más, mint pár darab körte, szarvasgombás olívaolaj és frissen reszelt parmezán. 1 adaghoz 2 darab körtét szoktam felkockázni, meglocsolom a szarvasgombás olajjal (bocsánat, inkább nyakon öntöm, mert sosem spórolok vele, de ez ízlés dolga) és megszórom a parmezánnal, majd kissé összeforgatom és mindig megpróbálom hosszasan kiélvezni ezt a mennyei ízkavalkádot, de a vége mindig az, hogy pillanatok alatt kiürül a tálkám. Egyébként ezt a kis körtés történetet simán el tudom képzelni előételként is vagy sültek mellé köretként, de szórhatunk bele még madársalátát meg némi rukkolát és akkor fincsi salátát kapunk.

 Ugye, megérdemlünk ennyi kis luxust hétköznap este is?;) Szarvasgombás olívaolajjal egyébként készülhet még isteni tojásos szendvicskrém is, 2-3 darab főtt tojást kockázzunk fel, keverjük ki lágy vajjal és kevéske szarvasgombás olívaolajjal, szórjunk bele még frissen aprított petrezselymet és csipetnyi sót, keverjük az egészet krémesre és tálaljuk pirítóssal. További szarvasgombás recepteket találhatott itt is: http://szarvasgomba.hu/szarvasgomba/receptek
Jó gombászást!

2012. szeptember 1., szombat

Gyors nektarinos-túrós torta

Hát az úgy volt, hogy megmaradt itthon egy doboz túró, amit sürgősen fel kellett használni:) És akkor körülnéztem, hogy mivel lehetne felturbózni, láttam pár megmaradt darab nektarint, hát azok is a krémben landoltak. Na de ne szaladjunk ennyire előre, van egy tuti piskóta alap receptem, amit bármikor, bárhol, bármire, bármilyen tortához felhasználhatunk. Ez a torta ismét Zila formában készült, de ez ne riasszon el senkit sem, akinek nincs,(sima tortaformában, hagyományosan is elkészíthető a megkenős módszerrel) bár csak ajánlani tudom a beszerzését, mert imádom, de nem ragozom tovább, már megtettem pár bejegyzéssel korábban:) Szóval a piskóta recept a következő:




  • 6 tojás szétválasztva (nagyobb méretűek)
  • 3 evőkanál finomliszt
  • 3 evőkanál rétesliszt
  • 6 evőkanál kristálycukor
  • csipet só
  • kb. fél teáskanál sütőpor
A tojásfehérjét kemény habbá verjük a csipet sóval, a sárgáját szintén habosra robotgépezzük a cukorral. Utána egyesítjük a hozzávalókat, fehérjét a cukros sárgájával és a sütőporos liszttel, 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütjük (tűpróba!)
Ezt a piskótát tulajdonképpen az égvilágon bármivel megkenhetjük, megtölthetjük, fantáziánknak semmi sem szabhat határt. Én most sütés után, még langyosan megkentem finom házi sárgabarack lekvárral (drága mamim rakta el), majd amikor már teljesen kihűlt, megtöltöttem a következő krémmel: 1 dl habtejszínt felvertem, ebbe ment 2 pohár natúr joghurt, pár csepp vaníliakivonat és friss citromlé, porcukor ízlés szerint, nálam ez kb. olyan 3-4 evőkanálnyi volt, egy csipet só, végén pedig a túró (250 g-os) és 3 db apróra kockázott nektarin. Mikor ezt minden összekevertem, még a végén hozzáadtam egy tasak zselatin fix-et is, biztos, ami biztos alapon:) Ezt beletöltöttem a Zila torta mélyedéseibe és a tetejére halmoztam a többi, megmaradt krémet, pár szelet hámozott nektarinnal pedig kidíszítettem a tetejét. Kell neki nagyjából másfél óra a hűtőben, és falhatjuk. 
Utóirat: apukám, aki egyáltalán nem édesszájú a következőket jegyezte meg: "Vágj egy szeletet nekem, jól néz ki...hú, ez milyen piskóta? Szaftos és finom! Marha jó lett!"

2012. augusztus 27., hétfő

A szicíliai cucc...

Ez a recept is nyomokban padlizsánt tartalmaz. Tényleg nem akarlak benneteket az őrületbe kergetni, de padlizsánimádatom nem ismer határt. És még mindig nem fogytam ki a kis lila zöldséges receptjeim tárházából;) Ez a recept egy szicíliai padlizsánragus tészta, istenien nyárias és könnyű, mégis robbanóan tele ízekkel és max 20 perc alatt össze lehet dobni, komolyan. A legjobb fusilli tésztával készítve, ez nekem most pont nem volt itthon, mert kifogyott a készlet, így próbáltam a lehető legcsavartabbal helyettesíteni, a végeredmény így sem lett rossz. Ez az adag, amit most készítettem, 1,5 padlizsánból és 4 nagy paradicsomból készült, úgy nagyjából 3-4 személyre. 

Legelőször azzal kezdek, hogy a friss paradicsomokat leforrázom, hogy le tudjam szedni a héját, majd felkockázom őket, és a padlizsánt is felkockázom. Nyugodtan használhatunk egyébként hámozott, kockázott paradicsom konzervet is, ha épp van otthon, nekem most nem volt. Közben a tésztát is felteszem főni. Aztán egy nagy fej lilahagymát finomra vágok és olívaolajon megpirítom, megszórom némi szárított oreganoval és frissen őrölt borssal, majd hozzáadok 2 gerezd zúzott fokhagymát és mehet hozzá a felkockázott padlizsánhús, ezt is megpirítom. Ha ez megvan, mehet bele a paradicsom, megsózom, és 1-2 evőkanálnyi jóféle balzsamecetet vagy vörösborecetet rálöttyintek, plusz hozzáadok 2 teáskanál paradicsompürét és egy jó maréknyi nagy szemű mazsolát. Az egész ragut összeforraljuk, a kifőtt fusillit beleforgatjuk, megszórjuk friss bazsalikommal, pirított fenyőmaggal és jó adag reszelt parmezánnal a tetején tálaljuk.


2012. augusztus 16., csütörtök

Padlizsánchips

Végre megvalósítottam, amire már hetek óta vágytam. Nem titok, hogy imádom a padlizsánt, mindenféle formában, krémnek, töltve, sütve, pizzára, tésztára, isteni ajándék az emberiségnek a lila tojászöldség. (angolul eggplant-nek is mondják, szerintem nagyon aranyos elnevezés:)) Szóval pár napja megint bespájzoltam belőle, mert abból mindig kell, hogy legyen itthon és némi szabadidőm is akadt ma, hogy elkészítsem. Igazán nem kellett hozzá sok, hiszen csak fel kellett szeletelni őket, megkenni olívaolajjal, megsózni és megborsozni és már mehetett is a forró sütőbe. Ez a mennyiség, amit én most készítettem, 2 kisebb darab padlizsánból lett. Menet a következő: bekapcsoljuk a sütőt 200 fokra, kézbe vesszük a kiszemelt zöldségeket, megmossuk, szárazra töröljük, levágjuk a szárát. Először is vágjuk hosszában félbe, majd fektessük le a vágott felülettel lefelé és szeleteljük fel vékonyan (úgy 3-5 mm vastagon kb.). Vegyünk elő egy lapos, nagyméretű tepsit, tegyünk bele sütőpapírt, amit vékonyan kenjünk meg pár csepp olívaolajjal, szórjuk meg nagy szemű tengeri sóval és pár csavarásnyi frissen őrölt borssal. Erre fektessük a padlizsánszeleteket, azokat is kenjük meg vékonyan olívaolajjal, szórjuk meg sóval, borssal és mehetnek is a forró sütőbe. Ha több tepsit teszek be egyszerre, akkor légkeverésre szoktam kapcsolni, így nagyjából olyan 20-30 perc kell neki, mire ropogós pirosra sülnek. Ha elérték ezt az állapotot, kiveszem őket a sütőből, hagyom a tepsiben némileg kihűlni, addig gyorsan kikeverem hozzá a mártogatóst: 2 pohár sűrű, krémes  joghurt, 1 gerezd zúzott fokhagyma, pár csepp citromlé és csipet só. Remek lehet nasinak is, de ha nagyobb rakással készítek, az egész család jól lakik belőle, körbeüljük a tányért és a mártogatós tálat és tökéletes, egészséges és mennyei nyári vacsorát falatozunk, és talán nem is gondolnátok, mennyire laktató. Elnézést kérek a képminőségért, de apu nem bírt tovább várni...

2012. augusztus 15., szerda

Csokis muffin cifrázva

A csokis muffint lehet ragozni...mindenféle gyümölccsel, likőrrel, lekvárral és habbal. A fő vonalat, és amitől valójában a legfinomabb lesz, a jó minőségű (és rengeteg) csokoládé adja. Ha ez rendben van, akkor mindennel rendben lesz. Mutatok most egy szuper receptet, ami végtelenül omlós, szaftos, mennyeien csokoládés és még rafináltan gyümölccsel és fehér csokival is meg lett töltve. Nem hangzik rosszul ugye?;) 



Íme a recept: 


  •  250 g vaj, 
  • 1 tk instant kávé, 
  • 1,5 dl forró víz, 
  • 200 g étcsokoládé, 
  • 8 ek barnacukor, 
  • 10 púpozott ek liszt, 
  • 1 cs sütőpor, 
  • 2 púpozott ek holland kakaópor, 
  • 2 tojás, 
  • 100 g felaprított fehér csokoládé, 
  • ribizli, cseresznye, eper vagy bármilyen gyümölcs, ami kéznél van
Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a kávét és a forró vízet. Hozzá kockázzuk az étcsokit és beleszórjuk a cukrot. Addig keverjük, míg szép sima masszát nem kapunk.  A lisztbe beleszitáljuk a kakaóport, a sütőport, és hozzáadjuk a masszához. A tojásokat felverjük, majd ezt is belekeverjük a tésztába. A muffintepsit kibéleljük a papírokkal, majd minden lyukba 2-2 ek masszát teszünk. Erre megy 1-1 ek fehércsoki, és pár szem gyümölcs. Lehet az ribizli, eper, cseresznye vagy éppen málna.
Erre megy rá a maradék massza, teljesen fedjük be vele a gyümölcsöket. 
25-30 percre tegyük sütőbe, majd ha megsült, pihentessük 5 percet a formában. Melegen a legjobb, friss gyümivel, esetleg csokiöntettel és a nagy melegben vaníliafagyival;)